25 júna 2008

Marty's blog oslavuje svoje prvé narodeniny

Tak! Konečne som sa dočkal narodenín svojho blogu, na tom predošlom som nevydržal ani rok, no na tomto sa mi to už podarilo :) takže ja sám želám svojmu blogu všetko naj, nech sa mu darí aj naďalej :)



Ak ste trochu pozreli cez archív môjho blogu prvé články, tak viete, že tento dátum nie je až taký oficiálny, lebo prvý článok som napísal už v máji, ale to som založil blog len na vyskúšanie a pokračoval som stále na starom. Až 25 júna som sa rozhodol prejsť na blogspot. Ďalej je tam zopár článkov, ktoré som načasoval na 23 júna, no to som len chcel aby boli inak zoradené, a v skutočnosti som ich publikoval dvadsiateho piateho.

Aj Google Analytics mi ukazuje 25.6. prvé návštevy, takže až vtedy som tu mal nejaký obsah na ktorý som sem nalákal ľudí.

Keď už som pri tých štatistikách, tak ich prvý krát zverejním. Niekto štatistiky zverejňuje každý deň, iný o tom píše len občas vo vlastnom článku, kde aj opíše či je s tým spokojný a podobne.
Ja si však myslím, že to raz za rok stačí, na prehľad.
Niekomu sa bude zdať moja návštevnosť slabá (radšej už nelinkujem :) ) , no ja som rád za každého návštevníka, či už stálejšieho, alebo len takého čo sem narazil náhodou.

Aby som však nekrúžil okolo horúcej kaše, tu sú štatistiky:

Absolútne unikátny návštevníci za rok:
8 461

Najväčší počet unikátnych návštevníkov za deň:
114 - 14. máj 2008
Počet návštevníkov:
11 369
Najväčší počeť návštevníkov:
118 - 14. máj 2008



Moju stránku navštívili ľudia z celkove sedemdesiatich štyroch krajín, najviac samozrejme zo Slovenska, na druhom mieste z Česka, a na ďalších miestach sú Spojené Štáty a Veľká Británia, a mnoho ďalších.

Zo slovenských miest mám najviac návštevníkov z Bratislavy, Trnavy a Nitry.

Najviac ľudí si ma našlo cez google, ďalší zo stránok ktoré na mňa odkazovali a najmenej prišlo priamo.


Kľúčových slov, ktoré ľudia zadali pred tým ako prišli na môj blog, je cca 4000, z toho najhľadanejší bol "meranie rychlosti internetu" (a kopa podobných spojení ktoré znamenali to isté), a na druhom mieste Picasa2.
Boli tam aj mnohé také, ktoré ma pobavili, napríklad "barbie ken", alebo "bananova supka" :D

Ako prešiel ten rok tak sa môj blog menil, viac či menej. Najprv som mal úplne inú šablónu, neskôr, keď som sa naučil aspoň aké také základy html, som pozmenil tento, aby bol aspoň trošku originálny. Všetky útržky z toho ako vyzeral môj blog predtým som zmixoval sem.
[kliknite pre zväčšenie]


Ďakujem všetkým návštevníkom, písať samému sebe by ma až tak nebavilo :)


22 júna 2008

Mozilla Firefox: Top Rozšírenia

Na podnet Johnyho píšem o svojich najobľúbenejších rozšíreniach (známe aj ako Add-ons, Extensions, ...).

Rozšírenia sú mini aplikácie ktorými si môžete spestriť a vylepšiť prehliadač Mozilla Firefox, niektoré sú ponúkané od rôznych internetových služieb, iné slúžia na vylepšenie práce s prehliadačom.




Rozšírenia si môžete vyhľadať na slovenskej verzii stránky, anglickej verzii, alebo na slovenskej stránke ktorá sa zaoberá hlavne prekladom rozšírení do slovenskej verzii a celkove novinkami okolo spoločnosti mozilla - www.mozilla.sk.

Tu sú rozšírenia ktoré som našiel, a s ktorými sa mi lepšie surfuje internetom:

  1. Download Statusbar - Asi prvá vec čo sa mi nepáčila na firefoxe bolo nedomyslené sťahovanie, po potvrdení stiahnutia sa otvorilo otravné okno v ktorom ukazovalo priebeh sťahovania, pri tom som si firefox vybral hlavne preto, aby som mal všetko v jednom okne. S týmto rozšírením sa všetky downloady zjavia v dolnej časti, v jednom nenápadnom paneli ktorý sa zjaví len počas sťahovania.
    Nastavenia - rozšírenie obsahuje široké možnosti nastavení, od nastavenia antivírusu na preverenie súborov až po určenie zvuku ktorý ohlási, keď je súbor stiahnutý. Dobrá je aj možnosť vybrať koncovky súborov, ktoré po sťahovaní zmiznú samé.
    Nevýhody:-----------

  2. Forecastfox - rozšírenie zobrazuje počasie vo vybranej oblasti. Obsahuje veľa miest, vrátane Štiavnice, a to je hlavný dôvod prečo ho používam. Zobrazuje aké počasie je teraz, aké počasie má byť dnes a aké bude zajtra. Okrem toho zobrazuje aj mini náhľad mapy ktorý ukazuje oblačnosť.
    Nastavenia - Aj toto rozšírenie obsahuje veľa nastavení, v prvom rade si môžete nájsť kód vašej oblasti, teda vášho mesta, ďalej môžete nastaviť ako počasie zobrazovať, po akom čase aktualizovať, prípadne zmeniť ikony.
    Nevýhody: Občas sa stane že mi ikonka ukazuje dážď, no pritom vonku svieti slnko, ale na prehľad a budúcu predpoveď sa to celkom zíde.

  3. Fullerscreen - drobné, no užitočné rozšírenie. Ak ste dlhšie pracovali s firefoxom tak ste si museli zvyknúť na skratku F11, ktorou zobrazíte stránku na celý monitor, no táto funkcia nie je dokonalá, pretože na krajoch obrazovky stále zostane panel so záložkami. Fullerscreener túto "chybičku" nahrádza, a tedy za jeho pomoci sa vám zobrazí stránka naozaj na celý monitor, a panel so záložkami sa zobrazí len po nabehnutí myš.
    Nastavenia - hlavne si môžete nastaviť ktoré panely zobraziť v fullscreen móde.
    Nevýhody: Nedostupný pre firefox 3, ktorý v podstate v inovácii toto rozšírenie nahradil.

  4. Google Gears - nájstroj od Google, ktorý môžu použiť ľudia, ktorý platia za minúty strávené na internete. S rozšírením môžete napríklad stiahnuť novinky v Google Reader, a čítať ich offline, alebo stiahnuť dokumenty v Google Docs, a upravovať a prezerať ich offline.
    Stiahnuť anglickú verziu | Stiahnuť slovenskú verziu


  5. Google Notebook - Rozšírenie ku službe Google Notebook.
    Nevýhody: --------
    Rozšírenie môžete stiahnuť priamo od služby G. N. | Stiahnuť slovenskú verziu

  6. Google Reader Watcher - pre tých, čo používajú Google Reader. Jednoduchá aplikácia, ktorá vám, keď ste prihlásený na google účte, ukazuje koľko nových neprečítaných feedov máte.
    Nastavenia: Môžete určiť čas za ktorý sa aplikácia aktualizuje, spôsob kliknutia po ktorom sa google reader otvorí a podobne.
    Nevýhody: --------
    Stiahnuť anglickú verziu | Stiahnuť slovenskú verziu

  7. Google Toolbar - lišta nástrojov, viac o Google Toolbar.

  8. Google Preview - popri výsledkoch Google ukazuje pri každej stránke jej miniatúrny screen, takže môžete vidieť ako stránka vyzerá i keď ste ju ešte nenavštívili, a okrem toho pomáha lepšie sa zorientovať, pretože ľudské oko vníma skôr obrázky než text :)
    Nastavenia: maximálny počet screenov vo výsledkoch, a rýchle vypnutie/zapnutie z lišty.
    Nevýhody: Niektoré obrázky zostanú neaktualizované aj po dlhšom čase, vrátane môjho blogu, kde v preview zobrazuje ešte starú prvotnú šablónu.
    Stiahnuť anglickú verziu | Stiahnuť slovenskú verziu

  9. Inline Google Definitions - poznáte jednu z funkcií Google, že keď zadáte define: *slovo*, tak to nájde definíciu slova? Tak toto rozšírenie vyhľadáva práve tieto definície, s tou výhodou, že to máte spustené priamo na stránke, a nemusíte ani zadávať slovo, stačí keď vyznačíte na stránke, kliknete pravým a zvolíte Inline Google Definitions.
    Nevýhody: nevyhľadáva definície po slovensky, i keď to je skôr chyba od google. A samozrejme, nie na každé slovo existuje definícia.
    Stiahnuť anglickú verziu | Stiahnuť slovenskú verziu

  10. Openbook - keď pridávate novú záložku vo firefoxe, tak môžete nastaviť len základné veci k nej, a zvyšok musíte donastaviť až po kliknutí pravým tlačítkom. Toto rozšírenie to napravuje, a rozširuje menu pri ukladaní záložky, môžete priamo upraviť link, názov, opis a umiestnenie záložky.
    Nastavenia: páči sa mi možnosť uložiť záložku do nejakej 'dočasnej' zložky, z ktorej si neskôr môžete záložky vytriediť, týmto urýchlite proces ukladania.
    Nevýhody: s príchodom firefoxu 3 a jeho lepším organizovaním bookmarkov stráca rozšírenie zmysel.
    Stiahnuť anglickú verziu | Stiahnuť slovenskú verziu

  11. Slovniky slovenského pravopisu - kontrola pravopisu pre tých, čo majú problém so spisovnosťou, každý občas schibí :)
    Nevýhody: ------


  12. StumbleUpon - Rozšírenie k účtu na StumbleUpon.com, je to zakryteľná lišta ktorá vás náhodne dopraví na hocijaký web zvolený podľa kritérií.
    Stiahnuť anglickú verziu | Stiahnuť slovenskú verziu


  13. Text Link - Popri surfovaní webu občas narazíte na tzv. neúplne odkazy, teda také, na ktoré sa nedá kliknúť, napríklad www.Marty191.blogspot.com . aby ste takýto odkaz spustili, musíte spraviť proces vyznačenia, skopírovania, otvorenia novej karty, vloženia a enter. Toto rozšírenie rozozná tvar odkazu, a keď na taký narazíte, tak stačí dvojklik na text, a link sa spustí.
    Nevýhody: -------
    Stiahnuť anglickú verziu | Stiahnuť slovenskú verziu

  14. TV program - zobrazuje televízny program jednoduchým nabehnutím myši. Ukazuje aj ktorý seriál/film momentálne beží a ako dlho už beží.
    Nastavenia: televízie, ktorých programy chcete vidieť (celkom z trinástich slovenských a českých kanálov), a samozrejme časové rozmedzie programu, na dnes, na zajtra,....
    Nevýhody: -------
    Stiahnuť anglickú verziu | Stiahnuť slovenskú verziu

  15. Undo closed tabs button - pri kartách nájdete ikonu, na ktorú možete klikať a otvárať tak naposledy zatvorené záložky, v podstate nahrádza a vylepšuje skratku Ctrl + shift + T.
    Nevýhody: -------